Nova planinarska obilaznica “Vila Velebita” – uspomena na Planinsku satniju Velebit
U četvrtak 28. rujna 2016. po prvi je put javnosti predstavljena nova planinarska obilaznica “Vila Velebita”. Riječ je o memorijalnoj obilaznici Planinske satnije Velebit, ustanovljenoj povodom 25. obljetnice formiranja te jedinstvene postrojbe koja je imala ključnu ulogu u obrani južnog Velebita. Osnivač obilaznice je Planinarsko društvo Sveučilišta »Velebit« iz Zagreba, a suosnivači Hrvatski planinarski savez, Stanica planinarskih vodiča Zagreb i Javna ustanova Nacionalni park Paklenica. Obilaznicu je osmislio, trasirao i obilježio pripadnik Planinske satnije Velebit Željko Avdagić, danas član PDS Velebit i SPV Zagreb, markacist i vodič instruktor. U pripremi obilaznice, kao suradnici, bili su angažirani Davor Banić, Darko Berljak, Valentina Futač, Darko Grundler, Gordan Lukač, Zlatko Marasović, Jagoda Šantić i veterani Planinske satnije Velebit. Urednik dnevnika je pročelnik SPV Zagreb Alan Čaplar. Obilaznica je uspostavljena uz potporu Ministarstva branitelja Republike Hrvatske, Javne ustanove Nacionalni park Paklenica i Hrvatskog planinarskog saveza.
Planinsku satniju Velebit osnovali su u travnju 1991. u prostorijama HPS-a iskusni planinari, sa željom da pomognu u obrani domovine na terenu na kojem su najsposobniji, u planini. U sastavu satnije bili su dragovoljci i domoljubi s bogatim planinarskim, speleološkim, alpinističkim i iskustvom gorskog spašavanja koji su svoje znanje nesebično dali u obranu domovine. S opremom koju su ranije koristili u svjetskim velegorjima, planinari su pet godina živjeli na Velebitu, organizirani kao u visokogorskim ekspedicijama. Planinska satnija Velebit, prepoznatljiva po znaku runolista, bila je jedna od najspremnijih postrojbi u Domovinskom ratu. Djelovala je kao posebna postrojba pod izravnim zapovjedništvom glavnog stožera Hrvatske vojske. Planinskom satnijom Velebit zapovijedao je Jerko Kirigin, alpinist i gorski spašavatelj s bogatim planinarskim iskustvom.
Obilaznica se sastoji od tri etape, organizirane prema ratnom putu Planinske satnije Velebit na području Nacionalnog parka »Paklenica« i Tulovih greda. Za prolazak cijele obilaznice potrebno je 3-4 dana, s mogućnošću noćenja u planinarskom domu »Paklenica« te skloništima »Struge«, »Ivine vodice«, »Vlaški grad« i »Dušice«. O planinarskim putovima na području južnog Velebita brinu PD Paklenica, PD Belvedere, PD Babulj, PU Tulove grede, PD Željezničar i druge udruge. Obilaznica je duga oko 50 km. Obilaznica ima 19 kontrolnih točaka i sve su obvezne. Sve kontrolne točke su mjesta na kojima je Planinska satnija Velebit boravila i djelovala u obrani Velebita i Hrvatske.
Na prvoj etapi obuhvaćene su kontrolne točke u NP Paklenica, koje su povezane s djelovanjem Satnije od 1991. do 1993. Kontrolne točke su Planinarski dom »Paklenica«, Špilja na Buljmi, Badanj (1638 m), Babin vrh (1738 m), Spomen ploča Ozrenu Lukiću, Sveto brdo (1753 m) i Ivine vodice. Druga etapa povezuje točke važne za ratnu obuku pripadnika PSV i drugih postrojbi Hrvatske vojske. To su Ljuska, Smjer kroz Okno, Manita peć, Jurline (620 m), Sv. Jakov (700 m), Mala Paklenica – Orljača, Ulaz u Malu Paklenicu i Seline. Treća etapa obuhvaća četiri kontrolne točke na području Tulovih greda, gdje je Planinska satnija Velebit djelovala u razdoblju od 1993. do 1995. Na toj etapi kontrolne točke su Podprag, Penjački put na Tulove grede, Vrh Tulovih greda i Vidilica iznad skloništa.
Atraktivan dnevnik i vodič obilaznice može se nabaviti po cijeni od 40 kuna u Stanici planinarskih vodiča Zagreb (mail: spvzagreb@spvz.hr), u Uredu Hrvatskog planinarskog saveza, u Nacionalnom parku Paklenica te u PDS Velebit.