Učestalo postavljena pitanja

Stjecanjem UIAA akreditacije za A i B standard u Vodičkoj službi HPS-a ali i konstantnim radom prema Programu školovanja u VS HPS-a u posljednje dvije godine prema tim standardima iskristalizirala su se neka pitanja na koje je potrebno dati precizna tumačenja Komisije za vodiče kako bi se dodatno pojasnili procesi i definicije u vodičkoj djelatnosti u Hrvatskom planinarskom savezu široj planinarskoj javnosti i potencijalnim kandidatima.

Koja su ograničenja A standarda Ljetno planinarenje?

Navedeni vodički standard pokriva vođenje po u niskogorju i sredogorju terenima na kojima se pješači ili planinari bez potrebe za korištenja sigurnosne i/ili penjačke opreme i na kojima podloga po kojoj se kreće ne iziskuje korištenje opreme za osiguravanje poput dereza i cepina. Ti tereni mogu biti označeni planinarskim markacijama ali i ne moraju te nesmiju sadržavati savladavanje značajnijih prirodnih prepreka.

Jeli to uključuje i planinarenje zimi?

To uključuje i planinarenje u kalendarskoj zimi ako podloga po kojoj se pješači ili planinari ne iziskuje korištenje opreme za osiguravanje ili napredovanje u snijegu te ne postoje nikakve druge opasnosti koje povezujemo sa zimskim uvjetima poput lavina, većih površina leda ili zaleđenog snijega, probijanja staza i sl.

Što je to D standard?

D standard obučava planinare za kretanje i vođenje po zahtjevnim osiguranim planinarskim stazama i via ferratama te vođenje u sredogorju i visokom gorju u uvjetima suhe stijene. Za savladavanje ovog tečaja potrebe su određene penjačke vještine obzirom da je vrlo često na takvim stazama fizička kretnja iziskuje napredno korištenje ruku pri penjanju, a za napredovanje su potrebna i određena tehnička znanja o kretanju u osiguranoj stijeni. Nadalje, vodiči moraju biti sposobni i rješavati i neke nepredviđene situacije u stijeni poput postavljanja dodatnog osiguranja, izrade sidrišta i rukohvata, spuštanja po užetu, sustava za podizanje i spušanje ili osiguravanja vođenih prilikom kretanja.

Što je to B standard?

B standard obučava planinare i mlađe pripravnike za alpinizam za kretanje i vođenje po planinarskim stazama u uvjetima snijega i leda te tavastim ledenjacima, grebenima i većim strminama prilikom čega za napredovanje nije nužno korištenje dereza i cepina (ovdije se misli na penjačke dereze i cepine tzv. „bajle“) no jeste nužno korištenje dereza i cepina kao elementa sigurnosti tijekom planinarenja na takvim terenima. Dakle ne uključuje penjanje u zimskim uvjetima (grape, slapovi, i sl.). Iz navedenog je razvidno da osoba koja dolazi na B tečaj mora već ranije savladati osnove korištenja tehničke opreme poput užeta, sponki, spravica za osiguravanje, i sl. kako bi u slučaju nezgode ili rješavanja nekog problema mogla pristupiti izradi sidrišta, sustava za podizanje i spuštanje i sl.

C i F standardi?

C standard i F standard su zapravo vodička nadogradnja na postojeće programe školovanja i licenciranja kadrova pri Komisiji za sportsko penjanje i Komisiji za alpinizam. I jedna i druga su precizno definirale uvjete pristupa školovanju za vodiča i održavanja vodičke licence za vođenje na sportsko penjanje i vođenje na alpsko ili kombinirano penjanje. No i jedan i drugi standard iziskuju osnovna, A, znanja i vještine potrebne svim vodičima HPS-a.

A što je E i G standard?

E i G standardi, kako ime kaže jesu standardi vođenja na penjanje u uvjetima leda i snijega i planinarsko skijanje. Oni još nisu primjenjivi u HPS-u no radimo na tome u suradnji s nadležnim komisijama HPS-a.

Zašto ste pri UIAA akreditirali „samo“ A i B standard, a ne i ostale?

HPS, tj. Skupština HPS-a tražila je da Komisija za vodiče akreditira A standard. Prije 4 godine Komisija je odlučila da akreditira i B jer on „ionako“ pokriva i D, barem D kakvim ga mi u HPS-u trebamo i doživljavamo. Istina je da je pri UIAA D standard malo više od onoga kakvim ga u HPS-u doživljavamo ali statistike i potrebe za UIAA rock climbing standardomu Hrvatskoj su gotovo nikakve, dapače, C i F ih sasvim uredno pokrivaju.

Akreditacija standarda je dug, mukotrpan i izrazito precizan proces. U to vrijeme, Vodička služba nije imala snage izvesti punu akreditaciju. Danas je situacija drugačija. Među vodičima danas ima instruktora alpinizma, instruktora sportskog penjanja, gorskih spašavatelja, speleologa, itd. i ako se pojavi potreba i tim vodiča koji bi to želio, Komisija sve resurse stavlja na raspolaganje i podržava takvu daljnju aktivnost.

Želim ići na tečaj za A pa na tečaj za D?

Uspješno sudjeluj na tečaju za A. Učlani se kao pripravnik u stanicu vodiča. Druži se malo s „ekipom“, vidi malo jel to uopće za tebe, pa ako nije odi položiti za A standard, a ako je i ako te stanica preporuči odi na D tečaj te nakon tečaja i još malo mentoriranja pri stanici, izađi na A i D ispit. Nakon toga, uz 10 dana iskustva i preporuku stanice, možeš i na B tečaj, itd.

Ako si završio/la ljetnu alpinističku, ljetnu HGSS i li speleo školu, odi na A tečaj i učlani se u stanicu. Dalje sve isto kao gore ali nema potrebe da ideš na ljetni tečaj za vodiče. Naravno, moraš biti aktivan u disciplinama koje su navedene dakle npr. često penjati duge smjerove kao prvi penjač.

Dorijan Klasnić, pročelnik Komisije za vodiče HPS-a

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)