Završio Visokogorski tečaj PDS Velebit-a 2014.
Ove godine dirigentsku palicu Visokogorskog tečaja PDS Velebita preuzeo je vodič HPS-a Dorijan Klasnić stekavši primarna edukacijska iskustva u visokom gorju tijekom angažmana na prošlim visokogorskim tečajevima i Ljetnoj alpinističkoj školi PDS Velebita te u Vodičkoj službi HPS-a. Ove godine koncept tečaja ponešto je izmjenjen i podjeljen u tri ključne cjeline: prvi dio koncipiran je zapravo kao edukacija u osnovnom planinarenju u zimskim uvjetima, drugi kao edukacija o kretanju po tavastim ledenjacima i osiguranim planinarskim putovima te stalni dio, osnaživanje ranije stečenih znanja i vještina u planinarstvu.
Počelo je već u prosincu 2013. godine uvodnim predavanjima o zimskoj i visokogorskoj opremi (D.Klasnić/M.Himmelreich), snijegu, ledu i ledenjacima (D.Klasnić) i Metereologiji (A.Čaplar) dok su u siječnju i veljači 2014. održana i predavanja na temu prve pomoći zimi (dr. V.Kardum), lavinama, potragama i spašavanju iz istih (V.Starčević), opasnostima u planinama zimi (D.Klasnić), tehnikama kretanja te ledenjačkim i grebenskim navezama (D.Klasnić) lavinska opasnost, lavinski bilteni, planiranje ture, izbor smjera i načina kretanja (V.Starčević).
Od siječnja do kolovoza 2014. godine, Visokogorski tečaj PDS Velebita odveo je polaznike na brojne lokacije:
5. siječnja izveli su prvu terensku vježbu na Medvednici. Mjerilo se vrijeme uspona “naveza” od Blizneca do Puntijarke, vježbalo na skijaškoj stazi, upoznavalo s osnovnom opremom te Horvatovim stubama kretalo povezani sa zamkama kako bi se uskladilo kretanje u skupini, osnažio oprez pri kretanju te prebacio fokus na tim.
11. – 12. siječnja tim se uputio u potrazi za snijegom preko Podljubeja prema Domu na Kofcah (1488 m) što se pokazalo, obzirom na sveukupne uvjete u alpama, punim pogotkom. Po dolasku, izvedena je vježba izrade osnove ledenjačke naveze, kretanja i osiguravanje skupine prilikom obilaženja pukotina, prelaženja snježne strehe i preskakanja šire pukotine. Timski rad, komunikacija i ispravno postavljanje naveze najvažniji su segmenti koje su tečajci savladali prije nego li su se drugi dan, u dvije naveze, uputili prema Velikom vrhu (2088 m)
25.-26. siječnja proveden je je zanimljiv i edukativan vikend na svježe zasnježenom Velikom Risnjaku (1528 m). U visokogorstvu, kad se spremamo na nekom mjestu boraviti dulje, odmora nema po dolasku na lokaciju. Vrlo brzo su uspostavljeni timovi zaduženi za pripremu lokacije za postavljanje šatora (dozvolu za šatoriranje i edukativne vježbe na vršnom dijelu Risnjaka dobili smo od uprave Nacionalnog Parka Risnjak), podizanje šatora, tim zadužen za vodu i prehranu, tim za ogrijev i vatru te „leteći odred“ za kuhanje i stalno opskrbljivanje toplim čajem. U snježnom nanosu zapadno od Schlosserovog doma ukopani su vjetrobrani i postavljeni su šatori na najzaštićenijim mjestima gdje se i noćilo. Drugi dan formirane su tri naveze i zadani zadaci simulacije kretanja po strmini paralelno s postavljanjem međuosiguranja, s prvim kao osiguravateljem naveze te s trećim koji osigurava navezu prilikom penjanja.
22.-23. veljače izveden je Lavinski dan na terenima oko planinarske kuće Gozd podno Vršiča te serija vježbi namijenjenih povećanju sigurnosti prilikom planinarenja u zimskim uvjetima. Skupina polaznika imala je priliku odraditi vježbu te slušati predavanja dugogodišnjeg člana Velebita i voditelja edukativnih druženja u planini Vanje Starčevića i njegovog tima, Tomislava i Žarka. Drugog dana izvedena je vježba izrade vučijih jama koje su tečajci zdušno kopali u dubokom snijegu te na najbolji mogući način stekli saznanja o odlikama snijega i potrebnim naporom za izradu kvalitetnog i učinkovitoga zaklona od vanjskih nepogoda, tako čestih u visokom gorju.
8.-9. ožujka nastavljena je visokogorska edukacija članova PDS Velebita, usponom na Grintovec (2558 m), najviši vrh Kamniško-savinjskih Alpi. Dolaskom na dom vježbalo se samozaustavljanja cepinom, uz osiguranje užetom, niz istočni kuluar koji je već pomalo ledio. Vježbala se i izrada sidrišta, izrada rukohvata u snijegu uz abseil, osiguravanje naveze na strmini te ispitivanje snježnih streha. Drugog dana, u cik zore, tri naveze krenule su prema vršnom dijelu Grintovca.
30. ožujka, Visokogorski tečaj PDS Velebit-a nastavio se jednodnevnim usponom na slovenski Špik (2472 m). Šest tečajaca uspelo se, uprkos zahtjevnom zasnježenom terenu te naučilo važnu lekciju u visokogorstvu tj. razumijeli su razlike između kretanja po relativno tvrdom snijegu ujutru i mučenju u osunčanoj i posljepodnevnoj „juhi“ te važnosti pripreme ture.
U sklopu tečaja, kretanje, osiguravanje i samoosiguranje na zahtjevnim klinčanim putovima, naročito na lokacijama i u vrijeme kada staza zahtjeva kretanje u suhoj stijeni jedan je od sastavnih dijelova ove planinarske edukacije. U travnju i svibnju na Okiću i na Paklenici, izvedenu su tri jednodnevne vježbe tijekom kojih izvedne su demonstracije i uvježbavanja improviziranog prsnog pojasa (zamka i gurtna) i povezivanja istoga s penjačkim pojasem te rješenja naveza s prusicima, kiwi coilom i ostatkom užeta u ruksaku. Korisitilo svako drvo, glondža, strmina kako bi se improviziralo kretanje i osiguravanje preko trenja (varijanta short-ropinga) te konačno i odradila i popularna „ferrata“ Žoharov put te penjanje u stijeni u visokogorskim gojzericama u sigurnim top-rope uvjetima na Paklenici. Polaznici su savladali i osnove komunikacije u stijeni te spuštanja po užetu.
5.-7. srpnja, u sklopu tradicionalnog uspona na Triglav članova PDS Velebit, visokogorski tim zaputio se Bambergom na vrh Triglava. Penjala se staza kroz Plemenice do vrha Sfinge, predivna klinčana i osigurana staza u početku koja se kasnije pretvara, dijelom i zbog krpica snijega, pravu veračku avanturu.
19.-20. srpnja, krenulo se put austrijskog Hinterbichla te uspelo prema Defreggerhaus na 2.962 mnm. Predivno vrijeme uz lagani vjetrić, a brojni ledenjački potoci usputne su stanice za osvježenje i guštanje u pogledima, flori i fauni alpskoga svijeta. Uprkos noćnim čarolijama spavanja na visini tečajci stupaju na vrh Großvenediger (3.666 m) te se po silasku na kraju ledenjaka izvode vježbe spašavanja proklizlog planinara u navezi u snježnim uvjetima koristeći ledene vijske, deadman i snježni kiln kao sidrišne točke.
14.-17. kolovoza, visokogorski tečaj ide prema masivu Monte Rosa u Italiji. Nakon duge i naporne vožnje skupina stiže do alpskom mjesta Stafal te žičarom odlazi do prenoćišta Rifugio Gabiet (2.375 m). Ujutro opet hvata se žičara do Passo dei Salati (2.961 m) te predivnom alpskom stazom preko vrha Punta Indren (3266 m) i Rifugio Citta di Mantova dolazi se do baze u Rifugio Gnifetti (3.625 m). Naredna dva dana, uprkos sumljivoj prognozi, bila su prohladna ali sunčana. Snijeg tvrd, “špalte” zatvorene i naveze su popele sljedeće vrhove masiva Monte Rosa: Piramide Vincenti (4.225 m), Punta Giordani (4.167), Corno Nero (4321 m), Ludwigshöhe (4.341 m) te Signalkuppe tj. Punta Gnifetti (4.554 m). Usponom na ove četiri-tisućnjake službeno je završio terenski dio visokogorskog tečaja te je ukupno šest tečajaca zadovoljilo sve propozicije dok su ostali zasigurno stekli vrijedna iskustva i znanja.