Uskoro Ljetni tečajevi za vodiče

VS-HPS

Uskoro kreće ciklus obuke i verifikacije za vodiča na ljetno planinarenje koje uključuje i osnovno vođenje na penjanje, odnosno planinarenje u stijeni – D standard. U skladu s ranijim usklađivanjima na seminarima za vodiče instruktore te raspoloživosti stručnog kadra, Komisija za vodiče odlučila je u 2016. godini provesti tečajeve na dvije članstvu dostupne lokacije – Risnjak i Mosor.

Što je to D standard? D standard u Vodičkoj službi HPS-a ovlaštenje je i osposobljenost za vođenje na penjanje uz korištenje opreme za osiguranje. Ova razina osposobljenosti uključuje vođenje po zahtjevnim planinarskim putovima, a ne uključuje penjanje po stijenama izvan uređenoga zahtjevna planinarskog puta tj. sportsko penjanje i alpinizam iako unutar standarda obuke osnažuju se osobne penjačke vještine vodiča za rješavanje nepredviđenih situacija i spremnost na pomoć vođenima.

Tako će se, 21. svibnja 2016. na Mosoru izvesti ispit za vodiče A i D standarda te 22.-27. svibnja 2016. Ljetni tečaj za vodiče Na Risnjaku će biti organiziran ispit za D standard 23. srpnja 2016. te Ljetni tečaj za vodiče 24.-29. srpnja 2016. Tečaj na Mosoru voditi će vodiči instruktori Darko Mršnik i Nada Ilić, a onaj na Risnjaku Marijan Janko, a suradnici na tečajevima biti će isključivo instruktori koji će sudjelovati u radu seimanra za instruktore na Brinju krajem travnja kako bi smo osigurali najrecentniju moguću tehniku i pristup radu te dodatno za polaznike tečajeva osnažili i uskladili scenarije i vježbe.

Bitno je napomenuti kako je D standard kakvim ga danas poznajemo u stvari karika u lancu znanja i vještina između A i B standarda i nužan preduvjet za Zimski tečaj za one planinare koji nemaju završenu edukaciju iz ljetnog alpinizma, spašavanja ili speleologije.

Koje teme se tijekom tečaja obrađuju? Osim ključne tehnička oprema i primjene,  najveći postotak vremena provest će se na terenu! Osobne penjačke vještine i komunikacija u stijeni ali i specifične vodičke tehnike osiguravanja vođenih na strminama i u osiguranim putova biti će teme obrađene putem individualnih instruktaža i scenarijskih vježbi. Rješavanje kriznih situacija, premošćivanje kod nedostatka sajle, abseil, improvizirana sidrišta i osiguravališta te napredni rad užetom samo su neki od predviđenih scenarija.

Koja je nužna osobna oprema? Potrebna osobna oprema uključuje odjeću i obuću primjerenu proljetnom planinarenju uz obveznu zaštitu od kiše i vjetra, vreću za spavanje, ruksak minimalne zapremine 40 litara, naglavnu svjetiljku, kontejner za vodi i dr. Od tehničke opreme nužno je na tečaju sa sobom imati: alpinističku kacigu, penjački ili pojas za Via Ferrate, spravicu za osiguravanje (ne krušku), 3 sponke s maticom, 3 sponke, 3 kompleta, 2 zamke, druga pomoćna užeta i gurtne, set za Via Ferratu, koloturu te (ako je osoba u mogućnosti) razne zaglavke. Očekuje se da je sigurnosna oprema koju kandidati posjeduju u ispravnom stanju. Penjačka i vodička užeta, dodatne potrebne sponke i ostale alate osigurat će Komisija za vodiče.