Međunarodne organizacije vodiča
Planinarski vodiči posebno su školovani i iskusni planinari i profesionalci uglavnom certificirani od nekog saveza. Smatra ih se stručnim osobama u planinarstvu.
Planinarske (planinske, gorske, itd.) vodiče koriste grupe ili pojedinci kako bi im osigurali sigurnost uspona i povratka s planine.
Svaka planinarska ili planinska zemlja u svijetu nudi svojim najiskusnijim planinarima mogućnost školovanja i licenciranja unutar nekog standarda, najčešće standarda koji zadovoljava potrebe te zemlje ili međunarodnih standarda koje je postavila neka od tri glavne vodičke ustanove.
Komisija za planinarstvo UIAA i njena radna skupina za vodiče odredila je standarde u procesu školovanja vodiča volontera. Vodiči volonteri osobe su koje individualno ili u sklopu nekog nacionalnog saveza bivaju obučavani za planinarske vodiče te svoju djelatnost obavljaju bez financijskog profita uz isplatu ugovorenih troškova već prema pravilima saveza i zakonodavstva zemlje u kojoj djeluju (Zakom o volonterstvu). Vodiči planinarskih saveza obučavaju se po više kategorija, a najčešće s opsegom djelovanja koji ne uključuje alpinistička znanja i tehnike no to nije pravilo, u Hrvatskoj pokriveni su i alpinistička i planinarsko skijaška znanja.
Unija međunarodnih saveza planinskih vodiča (UIMLA) udruga je koja predstavlja vodiče profesionalce iz Andore, Belgije, Francuske, Velike Britanije, Poljske, Španjolske, Švicarske, Italije i Nizozemske. UIMLA vodiči jesu komercijalni vodiči s opsegom djelovanja koji ne uključuje alpinistička i visokogorska znanja i tehnike, iako u svom školovanju itekako moraju poznavati neke od ključnih elemenata istih.
Međunarodna federacija saveza visokogorskih vodiča (IFMGA) udruga je koja predstavlja komercijalne vodiče iz Argentine, Bolivije, Kanade, Čilea, Njemačke, Ekvatora, Španjolske, Francuske, Velike Britanije, Grčke, Italije, Japana, Kirgistana, Nepala, Novog Zelanda, Norveške, Austrije, Perua, Poljske, Švicarske, Slovenije, Slovačke, Švedske, Češke i SAD-a. Visokogorski (gorski) vodiči profesionalna su kategorija s opsegom djelovanja koji uključuje alpinistička i znanja i tehnike planinskog skijanja. U Hrvatskoj nema organiziranog djelovanja takvi vodiča.
Vodič volonter ili komercijalni vodič kategorije su koje se odražavaju u mnogim čimbenicima uključujući standarde obučavanja, licenciranja, osiguranja i odgovornosti ali i lokalnih zakonodavstava. No ono što je ključno u distinkciji ta dva naslova jeste povezanost s planinarstvom kao društvenom aktivnošću s jedne strane i radom u planinama u sportsko-profesionalnom kontekstu s druge. Sve tri ključne organizacije između sebe priznaju elemente školovanja i stjecanja nazivlja i licenci, a često se može vidjeti kako zapravo iste osobe rade u sklopu više matičnih saveza.
U Hrvatskoj, u sklopu Hrvatskog planinarskog saveza, vodičku djelatnost obavljaju isključivo vodiči volonteri školovani i licencirani od HPS-a, dok članovi udruga koje nisu članice nesmiju se baviti planinarskom djelatnošću (Zakon o sportu).
Dorijan Klasnić