U Brinju susret i radionica za stanice vodiča
U Brinju 22.-23. ožujka, prema planu i program rada Komisije za vodiče Hrvatskog planinarskog saveza za 2014. godinu, održana je Radionica za pročelnike i administratore stanica vodiča u sustavu Vodičke službe HPS-a. Radionici su prisustvovali predstavnici stanica vodiča iz Slavonije, Varaždina, Like, Splita, Zadra, Rijeke, Istre, Zagorja i Karlovca. Radionicu su vodili tj. pojedine teme moderirali članovi Izvršnog odbora Komisije.
U prvom dijelu radionice, pročelnik Komisije Dorijan Klasnić upoznao je prisutne s postignućima u Vodičkoj službi HPS-a u posljednje dvije godine, ulozi i statusu stanica vodiča u sustavu Vodičke službe HPS-a, očekivanjima koje nacionalni savez putem Komisije za vodiče ima od stanica te moderirao raspravu o sadašnjim praksama u komunikaciji i izvještavanju između svih aktera u Vodičkoj službi. Također, stanice su prezentirale i svoja viđenja o uključivanju svih vodiča svih kategorija u rad stanica.
Pročelnik potkomisije za školovanje, Goran Gabrić, održao je prezentaciju o sadašnjem sustavu školovanja u Vodičkoj službi HPS-a i uvjetima pohađanja istog te dodatno protumačio neke od točaka za koje je u posljednje vrijeme prepoznata potreba za usklađivanjem i ispravnim prenošenjem informacija članstvu. Gabrić je, u ime potkomisije, i zaprimio upite stanica vodiča Karlovac i Varaždin koje argumentirano i s dokazanom potrebom iziskuju prilagođene uvjete održavanja Ljetnog tečaja za vodiče, moderirajući i vrlo kvalitetnu stručnu diskusiju po tom pitanju.
Administratorica IOK-a, Maja Grozdanić, pripremila je opsežnu prezentaciju i referentni material, prvenstveno namijenjen administratorima stanica, koji je za svrhu imao dodatnu edukaciju i bolje razumijevanje postojeće regulative koja uređuje djelovanje udruga, naročito u knjigovodstveno-računovodstvenom-poreznom kontekstu. Iako su mnoge od prezentiranih činjenica izuzetno stručnog karaktera, predstavnici stanica kao udruga prepoznali su potrebu za kvalitetnijim angažmanom članstva, dodatnim lokalnim informiranjem te urednim administrativnim radom udruga.
Uloga stanica u Vodičkoj službi HPS-a kao zasebna cjelovita tema izrazito je bila važan dio radionice. Prezenter i moderator bio je clan IOK-a, Alan Čaplar koji je tijekom diskusije koja je slijedila otvorio, uobličio i zaključio osnovne smjernice i “core” zadaće i ulogu stanice vodiče kao sastavnice Vodičke službe. Prirodno je i logično da je osnovna zadaća stanice vodiča koordinacija rada vodiča na određenom području, no sada je i vrlo jasno definirano što “koordinacija” zapravo znači.
Nadalje, razgovor o potrebama i očekivanjima stanica od Komisije za vodiče moderirao je pročelnik Komisije Klasnić te zabilježio neke od preporuka stanica vodiča koje za svrhu imaju operativnu ali i općenito stručno kvalitativno osnaživanje vodičke djelatnosti. Komisiji je preporučeno da pojača svoje aktivnosti na planu: tipiziranja obrasca izvještavanja stanica prema Komisiji, tipiziranja obrasca godišnjih izvještaja stanica, osnaživanja ali i operativnog definiranja uloge Potkomisije za VDI, komisijska podrška radu vodiča instruktora u stanicama u kontekstu vježbi potrebnih za licenciranje kadrova, organiziranja stručnih okupljanja predstavnika stanica u godinama kada se ne održava Zbor ili po potrebi kao važnom platformom za otvorenu diskusiju.
Pročelnik potkomisije za VDI Zoran Bistričić moderirao je raspravu o načinima što učinkovitije i kvalitetnije komunikacije i suradnje s planinarskim društvima, naročito u kontekstu suradnje stanica kao udruga. Iz postojećih praksi, pozicioniranje stanica unutar županijskih i regionalnih saveza do sada je urodilo najkvalitetnijom suradnjom.
Zamjenik pročelnika i osoba zadužena za razvoj i obuku instruktorskog kadra u VS HPS, Mladen Mužinić, prezentirao je dosadašnje aktivnosti i planove usmjerene standardizaciji procesa obuke instruktora i održavanja znanja i vještina (re-licenciranje). Stav je Vodičke službe da uloga prenositelja znanja i vještina i stručne osobe takva da iziskuje stalni rad i usavršavanje. Dakle, “instruktor” se ne postaje i ostaje već stalno usavršava i provjerava. Dva obučna i stalna dva seminara održavanja znanja i vještina na bazi jedne do dvije godine, uz pažnju potkomisije za školovanje u angažiranju instruktora, doveo bi do stalnog usavršavanja i garantirao stručnost instruktorskog kadra u Vodičkoj službi Hrvatskog planinarskog saveza te istu doveo u sam vrh stručnosti po pitanju vodičke djelatnosti pa i u regiji.
Nadalje, raspravljena je i tema vezana za predstojeće sastavljanje nacrta Strategije razvoja vodičke djelatnosti koju Komisija za vodiče treba pripraviti u 2014. godini. Pročelnici stanica komentirali su sugestije pročelnika Komisije te iznijeli svoja viđenja i dopune te identificirali neke od ključnih potreba Vodičke službe, kako u organizacijskom smislu tako i onom stručnom i razvojnom.
Analizom radionice zaključilo se kako je ovakav oblik druženja vodiča iznimno značajan i dobar, naročito u godini kada se ne održava Zbor. Stanice vodiča mogu kvalitetno biti informirane o nastojanjima i djelovanju komisijske razine a Komisija može na najbolji mogući način doista saznati učinke aktivnosti i potrebe s terena.