Via Dinarica u Gorskom Kotaru

Došao je red i na Gorski Kotar. U Ogulinu se timu priključio vodič instruktor i pročelnik Komisije za promidžbu i izdavaštvo Hrvatskog planinarskog saveza Alan Čaplar i pročelnik Stanice planinarskih vodiča Rijeka, vodič instruktor Božidar Glad koji je ekipu proveo i pokazao im blagodati i ljepote Bijelih i Samarskih stijena. Itinerer je predviđao i noćenje u Crnom Lugu u OPG-u Popović.

IMG_3850IMG_3911IMG_3852

 

 

 

 

Tim Via Dinarice razgovarao je u Crnom Lugu s Danijelom i Goranom Popovićem, ocem i sinom koji vode Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Popović i osobe izuzetno aktivne u promociji crnoluškog kraja i mogućnosti koje isti pruža u planinskom turizmu i sportu.

Danijel Popović rođen je u Crnom Lugu no život i studij arhitekture i dizajna odveo fa je prvo u Zagreb pa u Finsku i Švedsku, radio je i kao novinar i vlasnik studija. U životu stekao je vrlo širok krug kvalitetnih prijateljstava i poznanstava te je odlučio vratiti se u rodni kraj i i iskoristiti veliko iskustvo u promociji Crnog Luga i goranskog stila života.

Kako izuzetno aktivan i društven život nije bilo moguće naprasno promijeniti u smirenost života u Gorskom Kotaru, odlučio je sa sinom Goranom pokrenuti OPG te u svoju kuću i smještaj privući sve one koje je u životu susretao. Zasadilu su 1.500 nasada borovnica te od njih rade proizvode koje dalje prodaju ili koriste kao nadopunu u ponudi prekrasne goranske kuće u Crnom Lugu.

„Radimo na način da sve što se nudi gostima bude domaće i prirodno; tako od boravka do hrane, pića i svega – nudimo 99 % domaće dok se  inače u Crnom Lugu nudi se samo smještaj. Nitko ne nudi hranu ni ništa domaće i teško je ljude potaknuti da rade a osjećaj koji imamo je da su se Europa i Hrvatska odrekle lokalnih malih sredina“, kaže Danijel Popović i dodaje „trudili smo se i organizirali utrke u orijentacijskom trčanju, nordijskom skijanju, itd. no nema potpore. Sad smo došli do faze kada sama brojnost sudionika prelazi količinu moguće podrške i utrka je otišla Krku“.

Goran Popović ipak je malo optimističniji, vidi pomake. Mali broj stanovnika u velikom prirodnom okruženju vidi kroz pozitivnu prizmu. „Nema nas mnogo a područje je veliko, dakle svatko ima šansu nešto kvalitetno napraviti. Imamo resurse no moramo promijeniti načine razmišljanja i gostima ponuditi autohtono, domaće, po to oni dolaze u Gorski Kotar. Treba obnoviti tradicionalne veze s primorjem i razmjenjivati proizvode, rakiju i džemove za vino, drvo za masline, divljač za plodove mora. Na taj način će svi gosti cijele županije imat uvida u što naš primorsko-gorasnki kraj ima, a rijetki su krajevi u Europi koji imaju na jednom malom prostoru takav divan spoj“.

Goran smatra kako je Via Dinarica odlična platforma, ideja koja objedinjuje potrebe, prednosti i iskustva svih koji od gorja žive i koji gorje posjećuju. Važno je razmjenjivat iskustva, usklađivat ponudu, paziti na prirodu (naročito vode jer voda je zlato budućnosti) i posvetiti se maksimalno onome što imamo, što nam priroda daje, ne izmišljavati stvari koje nisu niti tradicionalne niti koje znamo kvalitetno raditi već orijentirati se na ono što je kod nas sezonski, bilo u ugostiteljskom ili pustolovnom kontekstu, i maksimalno se truditi da to što nudimo bude kvalitetno.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)