Priprema planinarske ture
Uspjeh ture u planinarstvu mjeri se uspješnim povratkom i nadahnutošću za ponovni odlazak u prirodu. Uspon na vrh, adrenalinski doživljaj i tehnička izvedba dio su uspjeha, no nisu apsolutna nužnost. Svakako, najljepše je kada se sve navedeno poklopi i kada tura na kojoj smo bili postane izvor zanimljivih priča i iskustava.
Na koji način osigurati da naš izlet u planine protekne što bliže onome kako smo ga zamislili? Kvalitetnom pripremom, i nikako drugačije.
Planinarska tura ne započinje ulaskom na stazu i početkom hodnje već započinje još za radnim stolom, pred računalom ili knjigom ili u kafiću u društvu onih s kojima se na turu ide. Kvalitetna priprema, maksimalno prikupljeno znanje potrebno za predstojeću turu i kvalitetno predviđanje potrebna uvelike olakšavaju izvedbu ture te skidaju opterećenje nepoznatog sa same hodnje.
Gdje idemo? Bitno je unaprijed odrediti cilj i proučiti kartu područja kako bi bili u mogućnosti kvalitetno određivati alternative u slučaju promjene plana. Planinarske karte dostupne su na mnogim prodajnim mjestima a opisi tura u vodičima – izuzetno korisni su i web forumi s opisima putova kao izvor dodatnih informacija.
U koje godišnje doba idemo? Godišnje doba i kakvoća podloge kojom hodamo jako su bitni. Ture koje se ljeti mogu kvalificirati lakima, zimi mogu postati teškima. Potrebno je uzeti u obzir tu činjenicu kod predviđanja potrebnog vremena i opreme za hodnju.
Kakvo će vrijeme biti? Meteorološki uvjeti su među najznačajnijim uvjetima na koje treba obratiti pozornost kod pripreme izleta. Dobar izvor informacija su meteo portali u Hrvatskoj i inozemstvu i njihov značaj nikad ne treba podcijeniti.
Tko ide? Vrlo je bitno znati s kime idemo u planine te kakve su pojedine fizičke i psihičke mogućnosti partnera na hodnji. Opće pravilo u planinarstvu i planinarska etika nalaže da grupa hoda onoliko brzo koliko može hodati njen najsporiji član te da se maksimalno izbjegava razdvajanje skupine. Praksa je pokazala da je nekako najbolja brojka polaznika u jednoj grupi od šest do deset hodača.
Logistika? U hrvatskim planinama uglavnom postoji određene mogućnosti logističke potpore ali u pravilu ne treba se previše oslanjati na njih. Kod pripreme izleta treba sagledati i dobro izračunati potrebe za, prvenstveno, vodom, a onda hranom i smještajem. Obvezno predvidjeti i alternativna rješenja, naročito što se tiče opskrbe vodom.
Koja nam oprema treba? O samoj opremi govoriti ćemo u idućem članku, no kod pripreme treba razlučiti i postaviti kao pravilo dvije stvari: Nikad sa sobom ne nositi više stvari nego li je nužno ali nikad ne izostaviti ponijeti sa sobom nužne stvari, ma koliko nam se činilo da nam baš za tu turu neće trebati.
Dorijan Klasnić